Opublikowany przez: monika.g 2019-01-26 16:35:31
Autor zdjęcia/źródło: Blizna po cesarce @ Freepic.diller / Freepik
Żaden preparat nie sprawi, że blizna po cesarce zniknie zupełnie, ale jeśli od samego początku odpowiednio zadbasz o ranę stanie się ona praktycznie niewidoczna. Bez obaw będziesz mogła wtedy pokazać się na plaży w wymarzonym bikini. Oprócz preparatów na blizny zadbaj też o mobilizację blizny po cesarskim cięciu. Zobacz jak ją wykonywać.
Kiedyś blizny po cesarce potrafiły oszpecić kobiecy brzuch, ponieważ wykonywano duże nacięcia przebiegające zwykle pionowo od pępka aż do spojenia łonowego. Obecnie tego typu cięcie wykonywane jest bardzo sporadycznie, w wyjątkowych sytuacjach, gdy dziecko trzeba jak najszybciej wydobyć z brzucha. Zwykle jednak nie ma takiej konieczności i nacięcie przy cesarce jest niewielkie (około 10-15 cm), wykonywane poziomo i bardzo nisko – tuż nad spojeniem łonowym. Najczęściej bliznę po takim cięciu da się ukryć pod majtkami. Jednak aby rana odpowiednio się zagoiła i pozostawiła po sobie jak najmniej widoczną bliznę trzeba o nią zadbać już od pierwszych dni po porodzie.
Podczas operacji przecięte zostają warstwy skóry, tkanka podskórna, powięź poprzeczna brzucha oraz macica. Po wydobyciu dziecka wszystkie te warstwy są zszywane. Podczas gojenia w miejscu nacięcia komórki tkanki łącznej wytwarzają duże ilości kolagenu, który zamyka ranę i tworzy bliznę. Jeśli rana została zszyta szwami nierozpuszczalnymi są one zdejmowane już tydzień po zabiegu. Aby rana dobrze się goiła trzeba ją przemywać, dezynfekować i wietrzyć. Nie można jej też przegrzewać, ani wystawiać na działanie zbyt niskiej temperatury i promieniowania UV (czy to słonecznego, czy na solarium) oraz chronić przed urazami mechanicznymi.
Na bliznę po cesarce trzeba uważać jeszcze przez rok do dwóch po operacji, ponieważ w tym czasie nadal się ona przekształca i formuje, aby utworzyć swój ostateczny kształt. Masz wtedy największy wpływ na jej finalny wygląd.
Gdy rana po cesarce się już zagoi i dobrze zasklepi, a szwy zostaną zdjęte, czyli po około 8-10 dniach od operacji, możesz zacząć używać kremów lub żeli na blizny, a także specjalnych plastrów na blizny, które zmiękczają bliznę i zmniejszają jej widoczność. Przyspieszają także gojenie, wygładzają i rozjaśniają oraz działają antyseptycznie. Sprawią również, że blizna nie będzie swędziała i ciągnęła. Zwróć uwagę, aby preparat na blizny zawierał następujące składniki:
Pamiętaj, aby maść na blizny stosować regularnie przez okres co najmniej 3 miesięcy. Wtedy będziesz miała pewność, że efekty będą widoczne. Po roku od operacji będzie już trudniej zmniejszyć widoczność blizny, bo będzie ona już uformowana. Dlatego właśnie należy zacząć działać jak najszybciej po zagojeniu się rany. Wtedy masz największy wpływ na ostateczny wygląd Twojej blizny po cesarce.
Nie tylko kremy i żele na blizny są skutecznym sposobem na zmniejszenie widoczności blizny po cesarce. Mało która mama po tego rodzaju porodzie wie, że z blizną trzeba również pracować. Niestety przeważnie lekarze nie dają tego rodzaju zaleceń po cesarce, a powinni.
Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu polega głównie na jej masowaniu w określony sposób, co sprawia, że staje się ona elastyczna, oddziela się od reszty tkanek, lepiej się goi, nie jest wypukła ani zgrubiała. Zapobiega to także tworzeniu się bliznowców i blizn przerosłych.
Mobilizację blizny rozpocznij po zupełnym wygojeniu się rany, a więc ok. 6 tygodni po porodzie. Wtedy właśnie kończy się okres połogu, po którym czeka Cię wizyta kontrolna u ginekologa. Jest to więc dobry czas, aby skonsultować się lekarzem i dowiedzieć czy Twoja blizna wygoiła się prawidłowo oraz czy możesz zacząć jej mobilizację. Masaż wykonuj najlepiej 2 razy dziennie przez ok. 10 minut. Na bliznę nałóż trochę kremu na blizny lub oliwki. Wykonuj następujące ćwiczenia:
Przez cały okres gojenia się blizny i jej kształtowania się, czyli do 2 lat po operacji powinnaś ją obserwować i kontrolować jej stan. Jeśli blizna jest twarda, nabrzmiała i boli to może być bliznowiec, który jest dość częstym powikłaniem po cesarskim cięciu. Maść na blizny zawierająca wyciąg z cebuli, silikon i heparynę powinna zapobiec pojawieniu się bliznowca lub zmniejszyć jego widoczność.
Dbanie o bliznę pozwoli Ci także uniknąć dyskomfortu przy kolejnej ciąży. Gdy brzuch będzie się powiększał, a skóra rozciągała przy źle zasklepionej bliźnie może to powodować swędzenie, uczucie ciągnięcia i pieczenie. Istnieje również ryzyko, że w czasie porodu blizna się rozejdzie. Planując drugą ciążę powinnaś więc odczekać co najmniej rok, a nawet dwa od cesarskiego cięcia i przez ten czas zadbać w opisany powyżej sposób o swoją bliznę po cesarce.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
213.241.*.* 2019.01.30 13:20
Kiedy rana się zagoi naklejajcie plastry, bardzo pomagają. U mnie teraz po 3 miesiącach stosowania po bliżnie została cienka i jasna kreska.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.